בית חולים הרצוג ירושלים

תוכן עניינים

בית החולים הרצוג הוא בית החולים השלישי בגודלו בירושלים. למרכז זה שתי התמחויות עיקריות: גריאטריה ופסיכיאטריה, והוא מכיל 330 מיטות אשפוז.

בנוסף למחלקות האשפוז מפעיל בית החולים מספר מרפאות ייחודיות: מרפאה לבריאות נפש בקהילה, מרפאה לאוסטאופרוזיס, מכון לטיפול בבעיות זיכרון, ומכון לטיפולי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק. כמו כן יש בבית החולים מחלקת מחקר בה נוטלים חלק חוקרים בעלי שם עולמי החוקרים את המחלות: סכיזופרניה, אלצהיימר ופרקינסון ועוסקים במחקר גנטי בכלל ושל מחלות אלה בפרט.

ליצירת קשר עם בית החולים ניתן להתקשר למרכזיה בטל': 02-5316811 או למשרד קבלת חולים: 02-5316832

גריאטריה

בית החולים מומחה בטיפול ושיקום קשישים הסובלים מבעיות בריאות המאפיינות את גיל הזקנה.
התמחות ראשונה היא בתחום האורתופדי: קשישים הסובלים משברים בעקבות נפילה וכתוצאה מתופעת האוסטאופרוזיס, וכן קשישים שעברו ניתוחים אורתופדיים בעמוד השדרה.

ההתמחות השנייה היא בתחום הנוירולוגי כטיפול בקשישים שעברו שבץ מוחי.

מעבר לכך מתמחה בית החולים בטיפול בקשישים הסובלים ממגוון רחב של בעיות בריאות. חלק זה של בית החולים שם דגש על הנושא של שיקום החולה. מעבר לתכנית הטיפול הרפואית נעשה מאמץ שיקומי רב להעלות את החולה על דרך המלך כך שיוכל לאחר שחרורו לחזור לשגרה ולתפקוד תקין.

המטרה היא למנוע חזרה של מטופלים לאשפוז, תופעה הנקראת בשפה הרפואית "תופעת הדלת המסתובבת", כתוצאה משחרור מוקדם מדי כאשר ההחלמה עדיין איננה מלאה, וסיבוכים שמתפתחים כתוצאה מכך.

בתחום זה יש בבית החולים כמה מחלקות ייחודיות:

מחלקה לחולים סיעודיים מורכבים: במחלקה זו מאושפזים קשישים הסובלים משילוב של מחלות מורכבות ואינם מסוגלים לתפקד או שתפקודם ירוד וחלקי. חולים אלה אינם יכולים עקב מצבם הבריאותי המורכב להיות בבית, ובני משפחתם אינם מסוגלים לטפל בהם.

הם זקוקים לצוות טיפולי רחב הכולל רופאים מתחומים שונים, טיפול סיעודי אינטנסיבי ועוד. המחלקה מתמחה בטיפול בפצעי לחץ ומספקת בנושא מענה ארצי.

מחלקת מונשמים: לחולים הזקוקים למכונת הנשמה באופן קבוע. במסגרת מחלקה זו יש מחלקה מיוחדת גם לילדים.

פסיכיאטריה

המרכז מפעיל שתי מחלקות פסיכיאטריות רגילות, אחת לנשים ואחת לגברים. בית החולים מתמחה בטיפול ומחקר של מחלת הנפש סכיזופרניה, הנחשבת לקשה מבין מחלות הנפש.

בית החולים משתמש בשיטות טיפול חדישות וייחודיות לטיפול במחלה קשה זו. צוות המחלקות כולל צוות רב מקצועי של גורמים רפואיים כרופאים פסיכיאטריים ואחיות וכן צוות טיפולי הכולל פסיכולוגים ועובדים סוציאליים.

מחלקה נוספת הייחודית לבית החולים היא המחלקה לטיפול בדיכאון עמיד. דיכאון היא מחלת הנפש השניה בחומרתה לאחר הסכיזופרניה. מדובר במחלה קשה מאד הפוגעת באיכות החיים של החולה ובני משפחתו.

הדיכאון היא גם מחלה מסוכנת בשל הסיכון הגבוה לאובדנות בקרב הלוקים בה. רוב חולי הדיכאון מגיבים היטב לתרופות פסיכיאטריות מודרניות נוגדות דיכאון. אך ישנו אחוז מסויים של חולים אשר אינו מגיב לשום טיפול וממשיך לחוות דיכאון מתמשך. לחולים אלה מיועדת מחלקה זו הנעזרת בשיטות טיפול חדישות ומתקדמות במטרה לנסות ולהקל על סבלם של החולים.

המרפאה לבריאות הנפש של בית חולים הרצוג: מדובר במרפאת חוץ הנותנת מענה לתושבי צפון ירושלים ומטפלת בכאלפיים מטופלים מדי חודש.

למרפאה מספר תחומי התמחות: אבחון וטיפול בילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז המלוות בהיפראקטיביות. המרפאה עוסקת בטיפול מערכתי בילדים ובהורים ומקיימת קבוצות תמיכה להורי הילדים הסובלים מהבעיה. המרפאה מתמחה גם בטיפול בתסמונת טורט וכן בטיפול במתבגרים חרדים הסובלים מבעיות פסיכיאטריות.

המרכז הישראלי לטיפול בפסיכו טראומה:

מרכז ייחודי ארצי המתמחה בטיפול בנפגעי טראומה ובסובלים מתסמונת פוסט-טראומטית. המרכז מתמחה בהענקת טיפול קצר מועד לנפגעי טראומה. כמו כן עוסק במתן מידע לסובלים מהתופעה וכן בהכשרת אנשי טיפול לנושא. בנוסף מפעיל המרכז תכנית טיפול ייחודית להורים ששכלו את ילדיהם.