טיפול קבוצתי לגמילה מעישון

תוכן עניינים

התמכרות לעישון סיגריות זהה לכל התמכרות אחרת שהופכת את האדם המעשן להיות תלוי בסיגריה מבחינה נפשית. הבסיס של ההתמכרות למנהגי עישון סיגריות הוא בראש ובראשונה התנהגותי ורק אחר כך פיזי.

האדם המעשן מתרגל אט אט לסיגריות ונהיה מכור. עישון סיגריות מזיק מאוד לבריאותו של המעשן אך לא רק לו, אלא גם לסביבתו. אנשים שנמצאים ליד אדם שמעשן שואפים עשן לריאות ונקראים מעשנים פאסיביים וגם לבריאותם נשקפת סכנה, במיוחד כאשר הם נמצאים בסביבתו באופן קבוע.

אמנם המודעות לסכנות הטמונות בעישון סיגריות גדלה בעשורים האחרונים ואנשים מודעים לעובדה שעישון הוא הרגל רע שצריך להפסיקו, אך עדיין גמילה מעישון היא פעולה קשה שמצריכה הרבה כוחות נפשיים מצד המעשנים.

יש אנשים שמחליטים בבוקר בהיר אחד להפסיק לעשן ועושים זאת בצורה עצמאית. הגמילה בדרך זו נעשית בבת אחת או בצורה הדרגתית והיא דורשת כוחות נפשיים גדולים ביותר, משמעת עצמית גבוהה ומוטיבציה למען הצלחה בגמילה. ברוב המקרים אנשים שעוברים גמילה מעישון באופן עצמאי נכשלים במשימה וחוזרים אל עישון הסיגריות.

לעומת אותם האנשים שמחליטים על גמילה מעישון בדרך עצמאית, יש כאלה שמעדיפים לעשות זאת במסגרת טיפול קבוצתי או סדנאות שונות. ישנן מסגרות של טיפול קבוצתי לגמילה מעישון דרך קופות החולים או דרך מכונים פרטיים. קיימות אפשרויות נוספות לגמילה מעישון אולם כאן נתמקד ביתרונות הטיפול הקבוצתי.

הגמילה קשה

גמילה מעישון היא תהליך ארוך וקשה מכיוון שהמעשנים צריכים להיגמל גם מהניקוטין שבסיגריות, שממכר בדיוק כמו סמים, וגם לשנות הרגלי התנהגות שמזוהים איתם שנים ארוכות. גמילה מעישון מחייבת את הנגמלים לעבור תהליך פיזי ונפשי גם יחד.

טיפול קבוצתי

טיפול קבוצתי לגמילה מעישון מעניק מסגרת של הנחיית קבוצות שבה מתאספים אנשים הנגמלים מעישון ועוברים את תהליך הגמילה ביחד. הקבוצה מנוהלת על ידי מנחי קבוצות המתמחים בנושא של גמילה בכלל וגמילה מעישון סיגריות בפרט.

במסגרת קבוצתית מתאגדים אנשים בעלי מכנה משותף, במקרה זה גמילה מעישון, ויחד עוברים תהליך שלם לאורך תקופה מסוימת למען אותה מטרה. במסגרת טיפול קבוצתי לגמילה מעישון הנגמלים מקבלים עזרה בתחום הרגשי, ההתנהגותי והקוגניטיבי למען שינוי הרגלים ישנים עד הפסקה מוחלטת של עישון סיגריות. במסגרת הקבוצתית הם מקבלים כלים חדשים להתמודדות וצוברים מיומנויות חדשות בכדי להתמיד באורח החיים החדש לאורך תקופה ארוכה.

חשיבות הקבוצה

כאמור, טיפול קבוצתי לגמילה מעישון נעשה במסגרת קבוצה של אנשים שהגיעו אליה מתוך מטרה משותפת והיא להיגמל ממנהגי העישון. העובדה שקבוצת אנשים כזו מתאגדת ופועלת יחד למען אותה מטרה, תורמת רבות לכל אחד מחבריה. קבוצת הגמילה היא מקור חשוב של ליווי ותמיכה רגשית וחברתית לאורך כל הדרך עד לגמילה הנכספת.

אנשים שנמצאים בתהליך של גמילה מעישון סיגריות מתמודדים לא פעם עם משברים, עם מעידות ועם תסכולים, מכיוון שהם מרגישים צורך עז לעשן סיגריה אחת לפחות, אך מודעים למשמעות הפעולה ולהשלכותיה. במסגרת של טיפול קבוצתי לגמילה מעישון, חולקים חברי הקבוצה את רגשותיהם ואת חוויותיהם עם האנשים האחרים, מה שעוזר להם בתהליך ההתמודדות.

הנגמלים מרגישים שהם לא נמצאים לבד בתהליך הגמילה ושיש אנשים נוספים אשר חווים תסכולים, משברים ומעידות. העובדה שהנגמלים נמצאים יחד באותו תהליך, תורמת רבות לכל אחד מהמשתתפים בקבוצה. לאורך מספר שבועות בהם הקבוצה מתקיימת, הנגמלים משתפים את חבריהם בתהליך שהם עוברים ובקשיים שמתגלים להם, מקשיבים לאנשים אחרים ומקבלים משובים גם ממנחי הקבוצה וגם מהמשתתפים האחרים.

טיפול קבוצתי לגמילה מעישון מסייע למשתתפים להעלות את הביטחון העצמי שלהם ולהמשיך הלאה לעתיד ללא עישון.