קבוצת רכבת

תוכן עניינים

קבוצת רכבת הוא סוג של טיפול קבוצתי. בניגוד לקבוצות טיפוליות רבות, אשר מספר הפגישות ומספר החברים בהן נקבע מראש עם פתיחת הקבוצה, הרי שקבוצת רכבת הינה קבוצה שיש לה נקודת התחלה, אך אין לה תאריך סיום. הקבוצה מתקיימת במקום וזמן מוגדרים, ובמהלך התקופה חברים ותיקים עוזבים וחברים חדשים מצטרפים. על המאפיינים הייחודיים של קבוצת רכבת במאמר שלפניכם.

מהי קבוצת רכבת?

טיפול קבוצתי הינו סוג של טיפול בו קבוצה של אנשים, לרוב בעלי מכנה משותף, נפגשים במקום ובזמן קבועים, ובעזרת מטפל מקצועי המשמש כמנחה דנים בקשיים שונים, מקבלים תמיכה ועזרה, ואף עוברים שינוי או שיקום.

רוב הקבוצות הטיפוליות הן בעלות מספר מפגשים מוגבל ומוגדר מראש. גם חברי הקבוצה, נבחרים בדרך כלל בקפידה בשלב של בניית הקבוצה, ונשארים במספר קבוע פחות או יותר עד לסיום הקבוצה. מרגע שנבחרו המשתתפים, בדרך כלל אין כניסה למשתתפים חדשים.

קבוצת רכבת שונה בבסיסה ממבנה הקבוצה הקלאסי:

 • לקבוצת רכבת יש תאריך התחלה, אך לא נקבע לה תאריך סיום.
 • מכיוון שהקבוצה מתמשכת ומתקיימת לאורך זמן רב, במהלך הקבוצה חברים עוזבים.
 • במקום החברים העוזבים, נכנסים לקבוצה חברים חדשים.

היתרונות של קבוצת רכבת

 • הגמישות בזמן מאפשרת לכל מטופל לעבור את התהליך הטיפולי בקצב שלו: מטופלים רבים שהשתתפו בקבוצות טיפוליות מבטאים פעמים רבות בסיום הקבוצה את התחושה כי עדיין לא השיגו את המטרות הטיפוליות שקיוו להשיג. גם המנחים חשים פעמים רבות כי היה נדרש עוד זמן לתהליך הטיפולי כדי שיגיע לשיאו. בקבוצת רכבת, כל משתתף יכול לקחת את הזמן ולהחליט בעצמו או בליווי מנחה הקבוצה באיזה שלב הוא השיג את מטרותיו ויכול לפרוש.
 • ניתן לחזור אל הקבוצה גם לאחר עזיבה: בקבוצות סגורות, כאשר הקבוצה מסתיימת, אין לאן לחזור. לעומת זאת, בקבוצת רכבת, היה ומטופל עזב את הקבוצה, אך כעבור זמן מה חש שוב במצוקה ומבקש לחזור, הדלת פתוחה בפניו.
 • הסיכון לפירוק הקבוצה קטן: פעמים רבות קורה בקבוצה סגורה כי במהלך הקבוצה מטופלים נושרים מן הטיפול. מכיוון שלא מתקבלים חברים חדשים, קורה לא אחת שקבוצות מתפרקות עוד בטרם סיימו את התהליך הקבוצתי. בקבוצת רכבת הסיכון לכך נמוך, מכיוון שכאשר משתתף עוזב, נכנס אחר במקומו.

החסרונות של קבוצת רכבת

 • פגיעה באינטימיות: על מנת שמשתתף יוכל לעבור תהליך טיפולי משמעותי, הוא צריך לתת אמון ולסמוך על חברי הקבוצה. בקבוצות סגורות, הקביעות של חברי הקבוצה יוצרת אינטימיות ותחושת ביטחון, אווירה אשר מעודדת את חברי הקבוצה להיפתח ולהיעזר. בקבוצת רכבת אנשים עוזבים ונכנסים. חוסר הקביעות הזה עלול לפגוע בתחושת האינטימיות וביכולת והנכונות של המשתתפים להיפתח ולהיעזר.
 • קושי עבור חברים חדשים: בקבוצה סגורה, בתהליך פתיחת הקבוצה כל החברים חדשים, ולכן כולם עוברים את תהליך הקליטה וההשתלבות יחד. בקבוצת רכבת, פעמים רבות, משתתף חדש מצטרף לקבוצה שבה כל החברים כבר מכירים זה את זה. מצב זה עלול לגרום לתחושת אי נוחות אצל המשתתף החדש, ולקושי להשתלב ולהתחיל בתהליך הטיפולי האישי.

כיצד מתגברות קבוצות רכבת על קשיים אלה?

המנחים של קבוצות רכבת מודעים לקשיים אלה, ולכן נוקטים במספר דרכים על מנת לצמצם את הקושי:

 • קבוצות רכבת מקפידות על setting קבוע: זמן ומקום קבועים. סידור קבוע של חדר הטיפול. מספר מינימום של משתתפים לקיום מפגש קבוצתי, ועוד.
 • חבר שמתכנן לעזוב מתבקש בדרך כלל להודיע על עזיבתו כחודש מראש, כדי לאפשר לקבוצה להיפרד. במפגש האחרון של אותו חבר מקיימים טקס פרידה קבוע.
 • חבר חדש שנקלט עובר גם הוא "טקס קליטה" קבוע. הכללים הברורים מסייעים הן לקבוצה לקבל את החבר החדש, והן לחבר החדש להשתלב בקבוצה.

אולי יעניין אותך גם:

סדנאות NLP לקבוצות