התמכרויות צולבות – כיצד מתמודדים עם כמה התמכרויות?

תוכן עניינים

התמכרות היא מחלה קשה, בעלת השלכות רבות על חייו של המכור. לעיתים ההתמכרות עצמה היא הבעיה העיקרית, משום שהיא הופכת לחלק מהאישיות של האדם, וכל עולמו הופך להיות מרוכז במושא ההתמכרות, ולעיתים מושא ההתמכרות הוא מרכיב משמעותי בבעיה, משום הוא פוגע בבריאות, בפרנסה, ביכולת לקיום סביר, או אפילו מסכן את חייו של המכור.

הבעיה נעשית עוד יותר משמעותית וכואבת, כאשר אדם אחד מכור לכמה דברים. זהו מצב שמכונה "התמכרות צולבת".
ישנם מושאי התמכרות שמופיעים ביחד לעיתים קרובות, כמו למשל אלכוהול וסמים, סמים והימורים, קניות וסקס, הפרעת אישיות ופירומניה. אך בעצם, אנשים עם נטייה להתמכרות עשויים להתמכר לכל דבר, וכל שילוב של התמכרויות עשוי להופיע.

איך נוצרות התמכרויות צולבות?

כדי לענות על השאלה הזו, צריך לשאול איך בעצם נוצרת התמכרות? התמכרות, ברב המקרים, נוצרת כתוצאה מניסיון של המכור למלא איזשהו חסר או חסך בחייו. כמובן שלכך ניתן לצרף גם גורמים סביבתיים ואפילו גורמים גנטיים ואישיותיים.
ההתמכרות מתחילה, אם כן, כניסיון לפתור בעיה כלשהי, והפתרון הופך בעצמו לבעיה. את הבעיה הזו שוב מחפשת האדם הסובל דרך לפתור, ואחת האפשרויות היא להוסיף התמכרות  נוספת.

ננסה להדגים זאת – אדם חש ריקנות רבה, והוא מחפש משהו מלהיב ומסעיר שיטשטש, ולו לרגעים קצרים, את תחושת הדיכאון. הוא מתחיל להמר, ומוצא בכך הקלה. האדרנלין זורם בדם, ותחושת השליטה (השקרית) מקלה על הדיכאון. אך להימורים יש מחיר כבד, כלכלי וחברתי.

האדם חש את המצוקה הזו, אך לא מסוגל לותר על ההקלה שבהימורים. הוא מתחיל לשתות/לצרוך סמים, שעוזרים בהפחתת החרדה.
בכך, האדם משכנע את עצמו שבאמצעות החומרים שהוא צורך הוא מסוגל להמר בצורה טובה יותר, אך למעשה הוא הולך ומאבד שליטה בעוד תחום בחייו.

השלכות של התמכרות צולבת

ההגיון אומר שקשה יותר לטפל באדם שמכור ליותר מדבר אחד. זה נכון. ההגיון גם אומר שיהיה קל יותר לזהות שאדם מכור ליותר מדבר ואחד –  וזה דווקא לא נכון.
ההתמכרויות הצולבות מאפשרות לאדם להסתיר יותר את כל אחת מההתמכרויות, משום שבמובן מסויים הן מאזנות אחת את השנייה.

אמנם רבים מהמכורים נכנסים למעגלים של שקרים ותמרונים כדי לממש את התמכרויותיהם בלי שאף אחד ירגיש, אך מסתבר שזה דווקא מצליח יותר כאשר האדם מכור בהתמכרות צולבת.
בנוסף, בהתמכרות צולבת תסמונת הגמילה שאדם חש כאשר הוא מפסיק את אחת ההתמכרויות קלה יותר, משום שההתמכרות השנייה מפצה על החוסר. לכן אדם מרגיש שהוא "יכול להפסיק מתי שהוא רוצה".

טיפול בהתמכרות צולבת

ובכל זאת, גם אנשים שמכורים בהתמכרות צולבת מגיעים לטיפול – גם כי סביבתם בסופו של דבר מרגישה ומבינה את הבעיה, וגם בגלל שהמצוקה שהם חווים עולה לעיתים על הנסבל.
השלב הראשון בטיפול בהתמכרויות בכלל, הוא שהמטופל יקבל את העבודה שהוא מכור, שזוהי בעייה, ושיש לו אחריות הן על ההתמכרות והן על תהליך הגמילה.

בטיפול בהתמכרות צולבת, חשוב מאוד להבחין בין ההתמכרות הראשונית להתמכרות המשנית. בדרך כלל טיפול בהתמכרות הראשונית מהווה את הבסיס לכל העבודה, וטיפול ראוי בהתמכרות זו תביא לפתרון מאליו של ההתמכרות המשנית (בדוגמא הנ"ל, כאשר האדם יפסיק להמר, לא יהיה לו עוד צורך בהרגעה של האלכוהול, ויהיה לו קל יותר להפסיק לצרוך אותו).

כאשר מתמקדים בהתמכרות הראשונית, בעצם מוצאים את הגורמים המקוריים להתמכרותו של האדם, ומוצאים פתרון חליפי להתמכרות. בדוגמא שלנו, הבעיה מראש היתה תחושה של דיכאון וריקנות. כאשר נמצא שזוהי הבעיה, ניתן לטפל בה, ולוותר על הפיתרון הלא-יעיל של התמכרות.

ראו גם:

כיצד אדע אם אני מכור? המדריך המלא

[addw2p name="afraot"]