טיפול קבוצתי במשפחות שכולות

תוכן עניינים

לכל מי שאיבד אדם קרוב מומלץ לקחת חלק בטיפול קבוצתי במשפחות שכולות, על מנת שהוא יסייע לו להתמודד עם האובדן. הטיפולטיפול קבוצתי במשפחות שכולות הקבוצתי מהווה עוד דרך להתמודד עם היגון ואף רשת של תמיכה לכל גיל ולכל סוג של שכול. במציאות הביטחונית במדינת ישראל, מרבית המשפחות, בצער רב, נקלעות לתרחישי אובדן של האהובים עליהם, והחזרה לשגרת החיים אינה פשוטה. טיפול קבוצתי במשפחות שכולות עוזר בהתמודדות עם אובדן הקרובים לכם, במקום שתתמודדו עמו לבד בעצמכם.

עם איזה סוגי אובדן מתמודדים בתוך טיפול קבוצתי במשפחות שכולות?

קיימים הרבה סוגים של אובדן, שמסייעים להתמודד עם השכול על ידי טיפול קבוצתי, ונציג את המשמעותיים שבהם:

 • התמודדות עם אובדן אנשים קרובים בשל פיגועים או שירות צבאי.
 • התמודדות עם שכול בשל צריכת מנת יתר של סמים.
 • התמודדות עם אובדן בשל התאבדות.
 • התמודדות קשה מנשוא של אובדן ילדים.
 • התמודדות של התאלמנות מבני זוג.
 • התמודדות עם אובדן בשל מעשה נתעב של רצח.
 • התמודדות של שכול במהלך היריון או במהלך לידה.

מה היתרונות בטיפול קבוצתי במשפחות שכולות?

בקבוצה מתפתחים קשרים בין אישיים, שביחד יוצרים הרגשה נוחה לומר ולספר על האובדן שלכם. בקבוצה זאת ניתן לעבד את מקרה המוות של יקירכם.

אנשי מקצוע מן השורה הראשונה – קבוצת התמיכה למשפחות שכולות מועברת באמצעות מומחים, המנוסים בהבנת ובהכרת התהליך של אובדן מישהו קרוב. המומחים הללו קיבלו הכשרה מיוחדת לסייע למשפחות שכולות להתמודד עם הצער שלהם. לכן המשתתפים בטיפול קבוצתי יונחו על ידי מומחים המכירים ומבינים את תהליך האבל והאובדן.

ההשתתפות בטיפול קבוצתי למשפחה שכולה אינו תחום בזמן – המשתתפים בקבוצת תמיכה למשפחה שכולה לומדים להבין כי אין תרופת פלא שבאמצעותה ניתן לרפא את כאב השכול, ולכן אין מקציבים זמן למפגשים הללו, כל אחד מבריא בקצב שלו. השאיפה למצוא את עמק השווה בדברים שיסבו מעט רגעי אושר, ורצון לקום בבוקר, בלי מערכת של חוקים נוקשה, כל אבל נוקט בדרך שונה להחלמה, ובזמן אחר.

הקשה מן מצבים של חיים אמתיים – בטיפול קבוצתי ניתן להשתתף ולקיים אינטראקציה עם שאר הקבוצה ברגשות שלכם. כל משתתף בקבוצה נמצא במצב אבל שונה, והאזנה לסיפוריהם עשויה לשמש לכם מראה לניסיון חיים אמיתי של מי שחווה את התחושות שלכם.

ההשתתפות בטיפול קבוצתי למי שחווה שכול מהווה סוג של ריפוי – בטיפול הקבוצתי מתבצעת התמודדות עם שלבי הריפוי. באמצעות חשיפה לטכניקות ריפוי, האזנה וקבלת הדרכה המטפלים בקבוצה יסייעו לכם למצוא דרכים שירפאו אתכם.

מדוע כדאי לקחת חלק בטיפול קבוצתי במשפחות שכולות?

 1. קבוצות תמיכה למשפחות שכולות מנרמלות את תהליך השכול – מי שחווה אובדן של היקרים לו עשוי להרגיש שאט אט הוא מאבד את שפיותו, אך דעו שזה תהליך טבעי לחוש מנעד רב של רגשות. ההשתתפות בקבוצת תמיכה לאובדן מנרמלת את תהליך האבל ומסייעת לבני אדם להרגיש שמה שהם חווים הוא צפוי – קשה, אבל בהחלט אנושי.
 2. קבוצת תמיכה יכולה לעזור לשכול לחזור ליהנות מהחיים – מי שחווה אובדן של אדם קרוב, עשוי להרגיש שאין אור בקצה המנהרה. קבוצת תמיכה בשכול תסייע בהכנסה של אופטימית בדרך לחיים מאושרים יותר.
 3. סינרגיה של טיפול קבוצתי לאובדן ביחד עם ייעוץ פרטי – על מנת להגיע לטיפול הכי אפקטיבי בהתמודדות עם אובדן, ניתן לשלב יועץ לשכול פרטי במקביל להשתתפות בטיפול קבוצתי. קבלת עוד אמצעי תמיכה עשויה להיות אפקטיבית ביותר.
 4. אין תהליך אבל של אדם אחד דומה למשנהו – בטיפול הקבוצתי להתמודדות עם שכול תבינו כי אף אחד אינו מצפה מכם להתאבל בצורה כזאת או אחרת, כל אחד מתאבל ומתמודד בדרכו ולפי הזמן שלו.

אולי יעניין אותך גם:

מהו טיפול קבוצתי אנליטי?