למצוא את החופש הפנימי האמיתי

תוכן עניינים

חופש פנימימחשבות טורדניות או כפייתיות הן בעיה מוכרת וידועה אשר מלווה אחוזים נכבדים מהאוכלוסייה.

כל אדם חווה רגעי מחשבות טורדניות בתצורות שונות – מחשבות על מוות, אובדן, כאב, סבל, וכדומה. אך כאשר מדובר בהפרעה עם מחשבות טורדניות, הן משבשות את החיים, מציפות את המחשבות, לעתים גם משתלטות על ההתנהגות, ומפריעות לאדם הסובל לתפקד באופן מיטבי בחברה.

פתרונות למחשבות טורדניות

למחשבות כפייתיות או טורדניות יש נטייה להשתלט כמעט על כל אספקט בחייו של מטופל, כאשר במיוחד נכון הדבר לגבי מחשבות אסורות לדידו – אהבה, מין, כסף, מוות, וכדומה. המחשבות הללו ממש משתלטות על חייו, תוקפות אותו בזמנים מפתיעים, ופעמים רבות עד לכדי הפרעה רצינית וקריטית להתנהלות היומיומית, שלא לדבר על מערכות יחסים, עבודה, ואספקטים אישיים בחייו.

אנשים הסובלים ממחשבות כפייתיות או טורדניות נוטים לסגל לעצמם התנהגות אשר מטרתה להגן מפני המחשבה. מדובר בטקסים או התנהגויות החוזרות על עצמן, אשר לכאורה אין להן ולמחשבות דבר וחצי דבר. כך, למשל, יכול המטופל להדליק ולכבות את האור עשרות פעמים, ולספור זאת עד לכדי מספר מדויק. אם טעה, עליו להתחיל מחדש את הטקס.

הבעיה היא שלטקסים אלו יש הצלחה מפוקפקת, ומרגע שהחלו המטופל פעמים רבות מגביר או מעלה את מספר הטקסים ותוכנם, פעם אחר פעם.

 

חופש פנימי: שחרור ממחשבות טורדניות

האמת היא שייתכן ומחשבות טורדניות הן חשוכות מרפא, לפחות במובן הזה שזו נטייה אשר לא בטוח שיכולה להיעלם לחלוטין. עם זאת, אין זה אומר שלא ניתן להקל משמעותית ולהגיע למצב אשר בו הן נסבלות, שקטות יחסית, ואולי אפילו מקור אדיר ליצירתיות ופריחה – עם מנכסים אותם לעבודה יעילה ולא לסבל מתמשך. אך הדרך לפתרון זה איננה פשוטה כלל ועיקר.

תחילה, במצבים חמורים, ייתכן ויש צורך במתן טיפול תרופתי על מנת לשכך במעט את התקפי המחשבות. בעזרת טיפול תרופתי נכון, אפשר להביא מטופל אשר אינו יכול לצאת מהבית בשל ההפרעה הנפשית המגבילה, הוא אינו יכול לצאת ולקבל את הטיפול הפסיכולוגי או הפסיכיאטרי במרפאה לבריאות הנפש.

הטיפול במחשבות טורדניות יכול להתנהל במשלבים שונים: מטפלים באומנות או תרפיסטים אחרים יכוונו אל איזון רגשי ושחרור. טיפול התנהגותי-קוגנטיבי יתמקד בשינוי תפיסתי, ורכישת כלים לתיקון עיוותי החשיבה. עם זאת, הבעיה במחשבות טורדניות, במיוחד ברמה של הפרעה חמורה, יכול להיות מורכב ומצריך גישה פסיכולוגית בטיפול ארוך טווח ומעמיק.